Az Eleven Vecsés története

Az Eleven Vecsés  megalakulásában fontos szerepet játszott, hogy egy néhány főből álló, közélet iránt érdeklődő helyi  közösség szervezettebb formát kívánt adni további működésének, ezért személyes ismeretség alapján felvette a kapcsolatot az Eleven Gyál informális civil szervezettel. Az Eleven Gyál tagjai segítettek létrehozni Vecsésen is egy hasonló szervezeti keretekkel és célkitűzésekkel működő civil csoportot. 

Ennek előkészítésére 2018. nyarán, az első ilyen néven összehívott csoporttalálkozóra 2018. ősz elején került sor.

Első lépésként számos beszélgetés eredményeképpen kirajzolódott egy helyi problématérkép, amelyből első ügyként a lakosság jelentős részét foglalkoztató közlekedési nehézségekkel (a nagy sorompónál kialakult közlekedési káosz, a településeket összekötő buszjáratok hiánya) foglalkoztunk. 

2019. elején – a sokasodó lakossági panaszok hatására – a vecsési ivóvíz minősége került előtérbe, így ezzel a két üggyel a mai napig kiemelten foglalkozunk, de fokozatosan más témák is napirendre kerültek. 

A csoporthoz folyamatosan csatlakoznak helyi lakosok, akik aktívan részt vesznek a munkában, vagy csak esetileg vállalnak feladatokat és támogatói szerepet. A csoport dinamikusan növekszik és egyre több közéleti problémát vállal fel.

 

Kik vagyunk mi?

 

Az Eleven Vecsés helyi informális civil közösség, amely 2018. nyarán alakult a közösségszervezés módszertanával (ld. fent). A közösségi érdekérvényesítés eszközeivel dolgozunk helyi ügyek megoldásán, érintett személyek, csoportok bevonásával. Szakmai támogató partnerünk a Civil Kollégium Alapítvány és az Ökotárs Alapítvány.

 

Elsősorban helyi ügyekkel foglalkozunk, de értékeink mentén térségi vagy országos kampányokhoz is csatlakozunk, szövetségeket kötünk más közösségekkel, így kívánjuk erősíteni a magyarországi civil társadalmat. 

Megalakulásunkban fontos szerepet játszott az a civil szerveződés amely a Szabadság téren alakult 2014.03.23-án Eleven Emlékmű néven. 2014 március 23-án az Eleven Emlékmű csoport a Szabadság téri emlékmű kijelölt helyszínére letett 2 fehér széket. A székek a társadalmi párbeszéd szükségességét szimbolizálták. https://www.facebook.com/ElevenEmlekmu/ A nyilvános városi térben alkalom nyílik olyan emberek találkozására, akik egyébként egymástól társadalmilag teljesen elszigetelten élnek. Márpedig a vélemények elmozdulására – amire a társadalmi változáshoz szükség van -, csak a különböző csoportok, kapcsolathálózatok érintkezési pontjain van esély. Ezeken a metszéspontokon természetesen feszültségek is adódnak, ezért (is) a beszélgetéseket egyszerű moderációs szabályokkal igyekszünk kordában tartani. Célunk elsősorban a társadalmi párbeszéd beindítása, ösztönzése. A székeken való körben üléshez sokféle jelentést lehet kapcsolni. A kör, mint forma kifejezi a beszélgetők közötti egyenrangúságot, az egymásra figyelés igényét, a megértésre való törekvést, hogy bízunk az erőszakmentes kommunikációban, ahol csak a jó érvek és nem a társadalmi státusz számít. A székek azt is jelzik, hogy időt szentelünk a fontos ügyek megbeszélésének és vállaljuk a személyes elköteleződést a vitában. A legnagyobb szükségünk az egymással való találkozásra, nyitottságra, együttműködésre – és persze a saját meggyőződés képviseletére, a konfliktusokba való karakán beleállásra, az ütközésre – s aztán önreflexióra, a közös cél érdekében vállalt kompromisszumra, ideális esetben a konszenzusra való törekvésre van. Arra, hogy megtanuljuk, mit jelent autonóm személyiségnek és közben egy közösség tagjának is lenni.